Siirry sisältöön

Juhlallisuuksien ohjelma

Kello 10.00 Tuusulan kirkko (Kirkkotie 34, Tuusula)
Tuusulan kirkolla on veteraanipäivän juhlallisuuksina messu(siirryt toiseen palveluun) ja seppeleenlasku sankarihaudoilla.

Kello 12.00 Kaikille avoin tilaisuus, Tuusulan veteraanipuisto (Klaavolantie 2, Tuusula)
Veteraanipuistossa järjestettävässä tilaisuudessa on tiedossa seppeleenlasku, juhlapuheita sekä kuorolaulua.

Kello 13.00 Kansallisen veteraanipäivän Tuusulan juhla, Kulttuuritalo Monio (Pataljoonantie 6, Tuusula)
Juhlaa vietetään juhlapuheen, konsertin, musiikkiesitysten ja yhteisen kahvihetken äärellä:
Kello 13.00 Monion ovet aukeavat ja lippujen tarkastus käynnistyy
Kello 13.30 Juhla käynnistyyJuhlapuhujana on kenraali Timo Kivinen. Juhlan konsertin esiintyjinä ovat Maria Ylipää ja Niko Kumpuvaara. Tuusulan lukion Hyrylän toimipisteen opiskelijat ilahduttavat musiikkiesityksillään.
Kello 14.30 Kahvi- ja kakkutarjoilu Monion ruokalassa

Tilaisuuksiin on vapaa pääsy, mutta Moniolla vietettävään juhlaan on paikkoja rajoitetusti. Ilmoittaudu ennakkoon 25.4.2025 mennessä (huomaa jatkettu ilmoittautumisaika):

Juhlallisuuksiin osallistuvat Tuusulan kunta, Tuusulan seurakunta ja Tammenlehvän Keski-Uudenmaan perinneyhdistys ry.

Lämpimästi tervetuloa!

Lisätiedot:
Pormestari Kalle Ikkelä, 040 314 3001, kalle.ikkela@tuusula.fi

Kansallista veteraanipäivää vietetään vuosittain huhtikuun 27. päivänä Suomen sotaveteraanien kunniaksi ja muistoksi sodan päättymisestä ja rauhan alkamisesta. Kansallinen veteraanipäivä on yleinen liputuspäivä.

Kansallisen veteraanipäivän juhlallisuuksiin kuuluu Tuusulassa 27.4.2025 tilaisuus veteraanipuistossa ja juhla kulttuuritalo Moniolla. Juhlan konsertissa esiintyvät Maria Ylipää ja Niko Kumpuvaara.

Tiedote on julkaisu alun perin 2.4.2025 ja nostettu tuoreisiin uutisiin 25.4.2025.