Siirry sisältöön

Suomalaistaiteilijat matkustivat 1800-luvun lopulta lähtien Pariisiin opiskelemaan taidetta. Pariisi oli uusimpien taidevirtauksien keskus, ja perinteisen akateemisen maalaustaiteen rinnalle syntyi uusia suuntauksia. Albert Edelfelt ja Gunnar Berndtson saapuivat kaupunkiin jo 1870-luvulla ja aloittivat historiamaalareina. Axel Gallén, Emil Wikström ja Pekka Halonen tulivat Pariisiin 1880–90-luvuilla, ja he maalasivat aluksi realismin ja naturalismin hengessä. 1890-luvulla suomalaistaiteilijat siirtyivät realismista kohti kansallisromantiikkaa tai symbolismia.

Pariisissa opiskelleet Dora Wahlroos, Elin Danielson-Gambogi ja Hanna Rönnberg kuuluivat myös Victor Westerholmin Ahvenanmaalle perustamaan Önningebyn taiteilijasiirtokuntaan 1880–90-luvuilla. Nuoremmat taidemaalarit 1900-luvun alussa kuten marraskuulaiset Marcus Collin ja Eero Nelimarkka tarttuivat pariisilaisiin aiheisiin omalla ekspressiivisellä ja modernilla tyylillään.

Pariisi oli Euroopan moderneimpia kaupunkeja; taidenäyttelyitä oli museoiden ja akatemioiden lisäksi vapaamuotoisissa gallerianäyttelyissä. Taiteilijoita kiehtoivat kahvilat, varieteet ja teatterit. Napoleon III aikana rakennetut leveät bulevardit loivat uudenlaista kaupunkikuvaa, joka näkyi maalausaiheissa. Kesäisin ranskalainen maaseutu veti taiteilijoita puoleensa, samoin Pariisin puistot.

Halosenniemen näyttelyssä on teoksia esillä muun muassa Pekka Haloselta, Marcus Collinilta, Elin Danielson-Gambogilta, Albert Edelfeltiltä, Axel Gallénilta, Eero Järnefeltiltä, Eero Nelimarkalta, Jalmari Ruokokoskelta ja Dora Wahlroosilta.

Pariisin taivaan alla – taiteilijoiden ranskalaisaiheita

30.4.–14.9.2025

Halosenniemi
Halosenniementie 4–6, Tuusula
p. 040 314 3466
www.halosenniemi.fi(avautuu uuteen ikkunaan, siirryt toiseen palveluun)

Avoinna
30.4.–31.8. ma–su klo 10–17
2.–14.9. ti–su klo 12–17

Pääsymaksut
aikuiset 12 €
eläkeläiset, opiskelijat 10 €
Lapset 0–18 v. 0 €
Museokortilla ja Kaikukortilla ilmaiseksi.

Yleisöopastus
kesäkeskiviikkoisin suomeksi klo 14 sekä sunnuntaisin suomeksi klo 13 ja englanniksi klo 14

Lisätietoja näyttelystä
näyttelyamanuenssi Päivi Ahdeoja-Määttä, p. 040 314 3462, paivi.ahdeoja@tuusula.fi