Siirry sisältöön
Aloite

Lautakunta-aloitteen ottaminen käyttöön

Aloite tehty  Aloitteen tyyppi Valtuustoaloitteet Aloitteen tekijä Åberg Anu / Tuusulan Keskustan, Ruotsalaisen kansanpuolueen, Kristillisdemokraattien ja Tuusulan Puolesta -valtuustoryhmät Aloitteen tila Vireillä

Allekirjoittaneet ryhmät ehdottavat, että otetaan kansalaisaloitteen ja valtuustoaloitteen lisäksi käyttöön lautakunta-aloite, jota voisivat sekä lautakunnan jäsenet että valtuuston jäsenet käyttää.

Kaiken valmistelun tulisi kuitenkin tapahtua mahdollisimman ajoissa ja valtuustoaloite tulee herkästi liian myöhässä suhteessa valmisteluun. Kaikki viime metreillä tehtävä suunnittelu ja muutokset ovat usein altavastaajan asemassa vaikka asia itsessään olisikin hyvä ja kannatettava.

Siten ehdotammekin, että lisäämme keinovalikoimaamme myös lautakunta-aloitteen, jonka toivomme rauhoittavan keskustelua valmistelun loppumetreillä.

Käsittelyvaiheet

  • Valtuusto  §30: Kunnanhallituksen valmisteltavaksi 
  • Johtoryhmä  Konsernihallinnon valmisteltavaksi 
  • Kunnanhallitus  §186: Ehdotus valtuustolle 
  • Valtuusto  §83: Palautettiin uudelleen valmisteluun 

Liitteet

Muut aloitteet