Selvitetään roskisten tarve kuntalaisilta
Lumen alta ilmestyneet roskat, roskakävelyiden saaliit ja jokaisella Osallistuvan budjetoinnin kierroksella tehdyt ehdotuksen kertovat tarinaansa roskapönttöjen tarpeesta kulkureittien varrella.
Kuntalaisilta saamamme palautteen vuoksi esitämme, että teemme kunnassa uuden karttakyselyn roskistarpeen kartoittamiseksi pari vuotta sitten tehdyn kyselyn tapaan. Näin kohdentuu tarkemmin joka vuosi uusittavat roskikset ja uusien roskisten tarpeet tulevat esiin.
Vastaus
Tuusulan kunnassa on jo usean vuoden ajan otettu huomioon kuntalaisten toiveet roska-astioiden sijoittelussa kunnan omistamilla mailla.
Osallistavan budjetoinnin kautta tulee vuonna 2022 lisää roska-astioita. Otamme työnalle karttakyselyn jossa kuntalaiset voivat ehdottaa tärkeitä paikkoja roska-astioille, toki kaikkia toiveita ei varmasti pystytä toteuttamaan. Siirrämme myös roska-astioiden sijaintia mm. leikkipuistoista puistopolkujen ja kevyenliikenteen väylien varteen ja uusimme huonokuntoisia astioita uusiin roska-astioihin. Edellä mainittu työ on jo aloitettu, mutta saa jatkoa tulevinakin vuosina. Näin kunnossapitokustannukset saadaan pidettyä jollakin tavoin kohtuullisina edellisiin vuosiin verrattuina. Vuosittain roska-astioiden tyhjentäminen maksaa noin 60 000 euroa.
Tämän hetkisten roska-astioiden ja koirankakkapussitelineiden sijainnit löytyvät Tuusulan karttapalvelusta: https://kartta.tuusula.fi(siirryt toiseen palveluun)/ > Aineistot > Valitse taustakartta ja Opaskartta > Näytä aineisto > Viherpalvelut ja Roska-astiat ja TiksPacAsemat.
Käsittelyvaiheet
- Valtuusto §52: Kunnanhallituksen valmisteltavaksi
- Kunnanhallitus Kasvun ja ympäristön toimialueelle valmisteltavaksi
- Tekninen lautakunta §39: Ehdotus kunnanhallitukselle
- Valtuusto §42: Aloite käsitelty