Siirry sisältöön
Kaksi lasta, käpyjä ja keppejä käsissä

Meidän kouluun oppilaaksi

Lapsesi ilmoittautumisesta ensimmäiselle luokalle löydät ohjeita Tuusulan kunnan sivuilta kohdasta kouluun ilmoittautuminen.

Jos olet muuttamassa Rykmentinpuiston koulun lähistölle, ota yhteyttä koulun rehtoriin.

Wilma-tunnus huoltajalle

Huoltaja voi luoda itselleen Wilma-tunnukset ilmoittaessaan lapsen ensimmäiselle luokalle. Toinen vanhempi voi pyytää tunnuksen luomista varten avainkoodin koulun koulusihteeriltä.

Jos oppilas vaihtaa koulua kesken peruskoulun, saat tarvittavan avainkoodin automaattisesti kouluun ilmoittautumisen yhteydessä koulusihteeriltä.

Vanhempainyhdistys

Päivitämme tietoja toiminnan käynnistyessä.

Koulukuljetuksen anominen

Tuusulan kunnassa on kriteerit koulukuljetuksen myöntämiseksi. Koulukuljetuksen myöntää koulun rehtori, ja sitä haetaan Wilman lomakkeella.

Saattoliikenne ja koulutaksit

Päivitämme tietoja toiminnan käynnistyessä.

Oppilaan poissaolon ilmoittaminen

Huoltaja voi anoa oppilaan tilapäistä poissaoloa luokanopettajalta tai rehtorilta Wilmassa kohdassa ”Hakemukset ja päätökset”.

Yli kolmen vuorokauden vapautusta koulutyöstä tulee anoa rehtorilta.

Äkilliset sairauspoissaolot ilmoitetaan opettajan ohjeistamalla tavalla.