Siirry sisältöön
Kirjaimet R ja P jumppasalin lattiassa

Meidän kouluun oppilaaksi

Lapsesi ilmoittautumisesta ensimmäiselle luokalle löydät ohjeita Tuusulan kunnan sivuilta kohdasta kouluun ilmoittautuminen.

Jos olet muuttamassa Rykmentinpuiston koulun lähistölle, ota yhteyttä koulun rehtoriin.

Wilma-tunnus huoltajalle

Huoltaja voi luoda itselleen Wilma-tunnukset ilmoittaessaan lapsen ensimmäiselle luokalle. Toinen vanhempi voi pyytää tunnuksen luomista varten avainkoodin koulun koulusihteeriltä.

Jos oppilas vaihtaa koulua kesken peruskoulun, saat tarvittavan avainkoodin automaattisesti kouluun ilmoittautumisen yhteydessä koulusihteeriltä.

Vanhempainyhdistys

Koulussa toimii Rykmentinpuiston vanhempainyhdistys ry. Puheenjohtajana on Viivi Komulainen. Kaikki huoltajat ovat tervetulleita yhdistyksen toimintaan.

rykmentinpuisto.vy@gmail.com

Koulukuljetuksen anominen

Tuusulan kunnassa on kriteerit koulukuljetuksen myöntämiseksi. Koulukuljetuksen myöntää koulun rehtori, ja sitä haetaan Wilman lomakkeella.

Saattoliikenne ja koulutaksit

Erityisopetuksen taksien paikka on Varuskunnantien puolella, erityisopetussiiven kulmassa. Muu taksiliikenne ja oppilaiden saattoliikenne tapahtuu Rykmentin puistotien puolelta isolle parkkipaikalle.

Oppilaan poissaolon ilmoittaminen

Huoltaja voi anoa oppilaan tilapäistä poissaoloa luokanopettajalta tai rehtorilta Wilmassa kohdassa ”Hakemukset ja päätökset”.

Yli kolmen vuorokauden vapautusta koulutyöstä tulee anoa rehtorilta.

Äkilliset sairauspoissaolot ilmoitetaan opettajan ohjeistamalla tavalla. Wilmaan huoltaja voi laittaa suoraan poissaolon.