Varhaiskasvatuksen lastenkerhoista iloa ja hyvinvointia arkeen
Kaikissa Tuusulan kunnan perhetuvissa järjestetään avoimen perhetoiminnan lisäksi lasten kerhotoimintaa 2–5-vuotiaille lapsille. Kerhoissa lapset saavat harjoitella uusia taitoja ja toimia ryhmässä. Monelle kerho on ensimmäinen kodin ulkopuolinen hoitopaikka ja turvallinen mahdollisuus harjoitella erossaoloa omasta perheestä.
Teksti: Noora Naskali ja Jaana Tarula
Kuva: Timo Nurmi
Kerhotoiminta on vakiintunut osa Tuusulan varhaiskasvatuksen palvelutarjontaa. Tälläkin hetkellä noin 70 lasta osallistuu toimintaan, jota järjestetään perhetuvissa Jokelassa, Kellokoskella, Riihikalliossa ja Hyrylässä. Kerhotoimintaa ohjaavat samat lait ja suunnitelmat kuin muutakin varhaiskasvatusta.
Ryhmissä on kaksi pätevää työntekijää; varhaiskasvatuksen opettaja ja lastenhoitaja. Nuoremmat lapset (2–3-vuotiaat) kerhoilevat viisi tuntia viikossa ja vanhemmat lapset (3–5-vuotiaat) yhdeksän tuntia viikossa. Kerhot toimivat koulujen toiminta-aikoina. Tuusulalaisille perheille palvelu on maksutonta.
Tuusulan kunnan varhaiskasvatuksen vuosien 2025–2027 painopistealueista erityisesti leikki ja kaveritaidot ovat keskeisiä myös kerhotoiminnassa. Kerhoissa lapset harjoittelevat monenlaisia taitoja ja ryhmässä toimimista.

Kerhossa mahdollistuu erityisen hyvin yksilöllinen kohtaaminen sekä osallisuuden ja osallistumisen harjoittelu. Kerhotoiminnassa kotihoidossa olevat lapset saavat vertaiskohtaamisia ja -kokemuksia, mikä voi helpottaa myöhemmin isompaan päiväkotiryhmään siirtymistä.
– Kerhon opettaja osallistuu päiväkodin opettajien kanssa palavereihin, joissa toimintaa suunnitellaan ja kehitetään. Ammattilaistemme yhteisvoimin luomme lapsille laadukasta varhaiskasvatusta, kertoo päiväkodin johtaja Sini Fehrmann.
Kokemusasiantuntijat Niilo (4 v), Iita (3 v.) ja Valto (4 v.) kertoivat, että kerhossa heistä parasta on autoleikki, eväiden syöminen ja askartelu.
– Kolmen tunnin kerho on juuri sopivan mittainen, jotta lapsemme jaksaa touhuta hyvällä energialla. Kerhossa leikitään ja hassutellaan, mutta myös tehdään asioita tavoitteellisesti. Varhaiskasvatuksen ammattilaiset tekevät lapseni hyväksi paljon työtä, jotta juuri hänellä olisi onnistunut kerhopäivä, Vilma Koskelainen kuvailee huoltajan kokemuksia.
Kerhoihin on jatkuva haku, ja paikat täytetään hakujärjestyksessä. Hakeminen tapahtuu sähköisesti eDaisyn kautta. Lisätietoa kerhotoiminnasta saa perhetuvista tai varhaiskasvatuksen palveluohjauksen kautta.