Siirry sisältöön

Tuusulan ikäihmisten ruokailu jää kesätauolle perjantain 23.5.2025 ruokailukerran jälkeen ja käynnistyy jälleen maanantaina 11.8.2025.

Syksyllä 2025 ruokailu järjestetään seuraavilla kouluilla:

Tuusulan kunta järjestää ikäihmisille yhteisöllistä lounasruokailua. Ikäihmisten ruokailu auttaa vähentämään koulujen ruokahävikkiä ja tarjoaa ikäihmisille edullisen täysipainoisen aterian. Ruokailusta voi ostaa mukaan yli jäänyttä ruokaa. Ruokalipukkeiden ostotapoja on useita.

Kiitämme kevään ruokailijoita ja toivotamme taas tervetulleeksi kesätauon jälkeen!

Katso myös

Lisää uutisia

Tuusulan museo ja kulttuuri liikutti yli 82 000 kävijää vuonna 2024

Mennyt vuosi oli vilkas Tuusulan kulttuuripalveluissa. Tuusulan museon kohteissa vieraili yli 62 000 kävijää ja kulttuurin järjestämissä tapahtumissa oli yli 20 000 kävijää. Merkittävä osa museon ja kulttuurin kohtaamista lapsista ja nuorista tavoitettiin Kulttuurikasvatussuunnitelmien kautta. Ensimmäisen kerran toteutettiin toisen asteen kulttuurikasvatussuunnitelmaa tuusulalaisille nuorille.
Museo
Vanha tehdasrakennus, jonka etuosa korkea tiilinen ja takaosa matalampi lautarakenteinen. Takana kohoaa korkea savupiippu.

Tuusulan museon ja kulttuurin vuosi 2023 liikutti yli 100 000 kävijää

Mennyt vuosi oli vilkas Tuusulan kulttuuripalveluissa. Tuusulan museon kohteissa vieraili lähes 58 000 kävijää. Tuusulan kulttuurin järjestämissä tapahtumissa oli yli 43 000 kävijää.
Kulttuuri
Sirkustaiteilija ison pinkin pallon päällä yleisön ympäröimänä.