Siirry sisältöön

Tuusulan kunnanhallitus kokoontui seminaariin 28.−29.8.2025. Seminaarin aiheena oli kuntatalous.

Tuusulan kunta tasapainottaa talouttaan monin keinoin. Kunnanhallitus edellytti kokouksessaan 26.6.2025, että talousarvion valmistelussa pyritään nollatulokseen.

Menojen kasvua pyritään hillitsemään. Talousarviossa ja taloussuunnitelmakaudella kunta myös esimerkiksi arvioi tuotantotapoja ja parantaa toiminnan tuottavuutta, luopuu vajaakäyttöisistä kiinteistöistä sekä arvioi ja priorisoi investointeja lainamäärän hallitsemiseksi.

− Kunnan tulot ja menot eivät ole tasapainossa. Olemme sitoutuneet samalla mittavan investointisuunnitelman läpi viemiseen. Yhtälö ei ole helppo. Tehostamme toimintaa ja teemme myös pidempikantoisia rakenteellisia uudistuksia, kertoo pormestari Janne Mellin.

Yhä Suomen elinvoimaisimpia kuntia

Tuusulan kunta on edelleen Suomen elinvoimaisimpia. EVP-indeksillä mitattuna kunta on 10 parhaimman joukossa.

Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan maan sisäinen muutto oli Tuusulaan viidenneksi suurinta koko maassa elokuun 2024 ja heinäkuun 2025 välisenä aikana. Ennakkotietojen mukaan kunnan väkiluku oli heinäkuun 2025 lopussa 42 617.

Vuoden 2025 aikana yritysten perustaminen on suhdanteesta huolimatta säilynyt positiivisena: aloittaneiden ja lopettaneiden yritysten välinen erotus on ollut +85 yritystä.

Maanmyyntituloja ennakoitua vähemmän

Rakentaminen ja väkiluvun voimakas kasvu Tuusulassa on hiipumassa joksikin aikaa lähivuosina. Heikon markkinatilanteen takia asuin- ja työpaikkatonttien myynti on tällä hetkellä ennakoitua vähäisempää. Tänä vuonna maanmyyntituloja kertyy ennakoitua vähemmän.

− Jatkamme asuin- ja työpaikkatonttien kaavoittamista suunnitellusti. Talouden piristyessä ja pitkällä aikajänteellä saamme varmasti tontteja kaupaksi. Viime vuosina Tuusula on paikannut käyttötalouden alijäämää liikaa tontinmyyntituloilla, vaikka niistä kertyvillä tuotoilla pitäisi pyrkiä hillitsemään lainanmäärän kasvua, sanoo pormestari.

Verotulot talousarviota heikommalla tasolla, valtionosuudet pienenevät

Yleinen taloudellinen tilanne näkyy ennakoitua heikompina verotuloina. Tuusulan veroprosentti on esimerkiksi suhteessa muihin KUUMA-kuntiin kohtuullisen alhainen.

Tuusulassa työttömyys oli kesäkuussa 9,2 % eli yhden prosenttiyksikön korkeampi kuin vuonna 2024. Tammi-kesäkuussa 2025 kunnallisveroja kertyi 0,7 miljoonaa euroa viime vuotta vähemmän ja yhteisöveroja 0,9 miljoonaa euroa vähemmän. Elokuun veroennusteen mukaan kunnan verotulot jäävät tänä vuonna kokonaisuudessaan 5 miljoonaa euroa talousarvion tasosta. Talousarviossa verotuloja ennakoitiin kertyvän 113,8 miljoonaa euroa, ja veroennusteen mukaan veroja on kertymässä 108,8 miljoonaa euroa.

Kunnan peruspalvelujen valtionosuuksien ennakoidaan pienenevän ensi vuodeksi. Ennakolliset laskelmat osoittavat laskennallisten valtionosuuksien pienevän 0,4 miljoonaa euroa. Valtiovarainministeriön budjettiesitys sisältää lisää leikkauksia valtionosuuksiin. Maan hallituksen budjettiriihi on 1.−2.9, jonka jälkeen voidaan arvioida mahdollisten lisäleikkausten vaikutus Tuusulan kunnalle.

Kunnan menot ovat kasvaneet

Kunnan menot ovat kasvaneet viime vuosina.

Menojen kasvupaineita aiheuttavat tällä hetkellä esimerkiksi kunta-alan palkkojen nousu, oppimisen tuen lakiuudistus, varhaiskasvatuksen palvelutarpeen kasvu ja TE-palveluiden maksuosuuden nousu.

Lainamäärä ja korkokulut kasvussa

Kunta on investoinut voimakkaasti palveluverkon uudistamiseen eli uusiin, terveisiin ja turvallisiin kouluihin ja päiväkoteihin. Kunnan lainakanta on verraten suuri, ja suunniteltujen investointien vieminen läpi kasvattaa lainamäärää entisestään.

Seuraavan viiden vuoden aikana 2026–2030 kunnan lainoja on uusittava 65 miljoonan euron edestä. Investointien toteuttamisen myötä lainamäärä kasvaa ja taloussuunnitelmakauden loppuun mennessä uuttaa lainaa otetaan 62,5 miljoonaa euroa. Tuusulan kunnan nykyisten lainojen korkotaso on ollut matala. Markkinoiden korkotasoilla lainojen uusiminen ja uudet lainat nostavat korkokustannuksia tulevaisuudessa.

Lisätiedot:
Pormestari Janne Mellin, janne.mellin@tuusula.fi
Kansliapäällikkö Annaliisa Oksanen, annaliisa.oksanen@tuusula.fi
Talousjohtaja Kari Ora, kari.ora@tuusula.fi

Katso myös

Lisää uutisia

Tuusula kartoitti asukkaiden ja yritysten näkemyksiä kyselyillä ‒ Tuusula koetaan perheystävälliseksi ja kehitysmyönteiseksi ja Tuusula saa kiitosta yrityspalveluiden onnistumisesta

Tuusulan kunta kartoitti viime loka-marraskuussa asukkaiden ja yritysten tyytyväisyyttä ja näkemyksiä kunnasta ja palveluista. Turvallinen, luonnonläheinen ja kehittyvä Tuusula omaa tärkeää pitovoimaa, mutta myös houkuttelee uusia asukkaita ja yrityksiä.
Yritykset
Kaksi lasta ja aikuinen ulkona penkillä.

Tuusulan Lapsiystävällinen kunta -työn verkosto laajenee

Lapsiystävällisyyden lisääminen Tuusulassa on monen toimijan yhteiseen hiileen puhaltamista. Lapsiystävällinen kunta -työssä paikallisilla yhdistyksillä ja seuroilla on tärkeä rooli. Tammikuisessa keskustelutilaisuudessa kuulosteltiin osallistujien toimintaa lasten, nuorten ja perheiden parissa sekä pohdittiin uusia yhteistyömahdollisuuksia.
Perhe ulkoilemassa talvella. Lapsi on aikuisen sylissä ja toinen aikuinen on taustalla lastenrattaiden luona.