Siirry sisältöön
Lapsi kiipeää Puolustusvoimien ajoneuvon kyytiin, aikuinen katsoo

Reserviläisyhdistysten vuosittain järjestämä tapahtuma kokoaa yhteen Puolustusvoimat, turvallisuusviranomaiset sekä vapaaehtoiset maanpuolustusjärjestöt. Näyttelyalueella voi tutustua esim. Leopard-taistelupanssarivaunuun, NASAMS-ilmatorjuntaohjusjärjestelmään ja pelastusviranomaisten kalustoon ja ajoneuvoihin. Perinnetykit, ohimarssi ja Hornet-ylilento ovat osa päivän ohjelmaa.

Tapahtuma tarjoaa hienon mahdollisuuden tutustua järjestöjen tarjoamaan laajaan harrastus- ja koulutustoimintaan. Keskeisiä teemoja ovat liikunta ja urheilu, maasto- ja erätaidot, ammunta ja perinnetoiminta.

– Vapaaehtoiset maanpuolustustoimijat ovat olennainen osa kokonaisturvallisuuden kenttää. He kouluttavat, harjoittelevat ja tukevat viranomaisia valmiuden ylläpitämisessä, toteaa tapahtuman järjestelytoimikunnan puheenjohtaja Mats Fagerström.

Maanpuolustuspäivän pääjuhlan Kulttuurikeskus Moniossa avaa pormestari Janne Mellin. Juhlassa puhuu kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan jäsen Timo Heinonen. Kaartin soittokunnan solistina toimii kansainvälisesti tunnustettu oopperalaulaja Ville Rusanen.

Tuusulan Urheilukeskuksessa järjestettävässä maanpuolustuspäivässä voi keskustella järjestöjen edustajien kanssa ja löytää oman tavan vahvistaa yhteistä turvallisuutta. Tapahtuma tarjoaa yleisölle konkreettisen näkymän siihen, miten maanpuolustus ja kokonaisturvallisuus rakentuvat arjessa.

Yhteystiedot:
Mats Fagerström
Puheenjohtaja, järjestelytoimikunta
050 3632 477
johto@maanpuolustuspaiva.fi