Koulujen ja päiväkotien pihat kutsuvat liikkumaan ja leikkimään
Tuusulan koulujen ja päiväkotien pihat tarjoavat upeita leikki- ja liikuntamahdollisuuksia. Päivisin pihat ovat varhaiskasvatuksen ja koulujen omassa käytössä, mutta iltaisin ja viikonloppuisin pihat ovat kaikille avoimia leikkimiseen ja liikkumiseen.
Teksti: Mari Hietapakka
Kuvat: Timo Nurmi
Monipuoliset pihat tarjoavat mahdollisuuksia liikkumiseen eri ikäisille.Kokosimme tähän eräiden Tuusulan uusimpien koulujen ja päiväkotien pihojen leikki- ja liikuntamahdollisuuksia.
Rykmentinpuiston koulun ja päiväkodin piha
Rykmentin puistotie 19, 04300 Tuusula

Täällä kävijät pääsevät nauttimaan monipuolisesta ja monikäyttöisestä pihasta. Päiväkodin pihan puolelta löytyy pienille lapsille perinteisiä leikkipuistovälineitä, kuten liukumäkiä ja kiipeilytelineitä. Koulun pihan puolella on useita isoja kiipeilytelineitä ja monenlaisia keinuja. Hauska lisä pihaan on maan tasolla oleva trampoliini, joka innostaa hyppimään.
Rykmentinpuiston koulun pihalla on koripallokoreja ja tekonurmikenttä esimerkiksi jalkapallon pelaamiseen. Pihan perällä on ulkokuntosali monipuolisine kuntoilulaitteineen. Ulkokuntosalilla saa tehtyä koko kehon lihaskuntojumpan lisäpainoilla.
Päivisin ulkokuntosalia käytetään koulun liikuntatunneilla, mutta muutoin kunnan asukkaat pääsevät kuntoilemaan vapaasti ulkokuntosalilla. Koulun piha tarjoaa siis tekemistä koko perheelle. Aikuisilla on oiva mahdollisuus tehdä oma treeni, kun lapset leikkivät viereisillä pallokentillä tai koulun pihalla.
Tuusulanjärven koulun ja päiväkodin piha
Tuusulantie 131, 04310 Tuusula
Tuusulanjärven koulun ja päiväkodin pihassa on mahdollisuus kokeilla monenlaisia liikuntalajeja ja leikkivälineitä. Pihassa on panostettu myös tasapainoiluun, sillä sieltä löytyy puoliympyröitä ja tasapainorata. Asfalttimaalaukset innostavat vaikkapa ruutuhyppelyyn. Pihalla on myös ohjetaulu pieneen parkourtuokioon. Pituushyppypaikalla ja juoksuradalla voi voi järjestää vaikka pienen yleisurheilukilpailun oman porukan kesken.
Tuusulanjärven koulun pihalla on hiekkakenttä, pieni tekonurmikenttä, monitoimikenttä jossa on koripallokorit sekä katukoriskenttä, pingispöytä sekä kiinteitä frisbeegolf-koreja, jotka mahdollistavat monen lajin pelailun.
Koulupäivän aikana koulussa toimii välinelainaamo, josta lapset saavat lainata liikuntavälineitä liikuntalajeihin ja leikkeihin. Muina aikoina välineet ovat koulun sisätiloissa säilytyksessä, ja pihan käyttäjillä on oltava omat välineet mukana. Jos suuntaat Tuusulanjärven koulun pihalle iltaisin tai viikonloppuisin, ota siis mukaan omat pallot ja frisbeet, niin pääset hyödyntämään pihan kaikkia mahdollisuuksia.
Perheen pienemmille on pihan sivulla kivoja pieniä puumajoja sekä päiväkodin pihalla polkukaruselli, isoja leikkiautoja, liukumäki, monenlaisia keinuja sekä mahdollisuus hiekkaleikkeihin. Pihan takaosassa on paljon pöytiä ja penkkejä, jossa voi vaikka leikkien lomassa pitää eväsretken – kunhan muistaa viedä roskat roskikseen evästuokion jälkeen.
Riihikallion koulun piha
Pellavamäentie 15, 04320 Tuusula

Riihikallion uuden koulun piha-alue on vielä viimeistelyvaiheessa ja valmistuu joko tämän vuoden lopussa tai ensi keväänä. Aikatauluun vaikuttaa muun muassa, milloin maa saa lumipeitteen.
Pihalle tulee kattava valikoima suorituspaikkoja ja laitteita. Näyttävin yksittäinen paikka on hiekkatekonurmella katettu peliareena katsomoineen. Isoille lapsille ja nuorille pihalla on parkourseiniä ja skeittipuisto sekä kiipeily- ja kuntoilutelinteitä.
Lisäksi pihalle on asennettu pingispöytiä pelailuun sekä asfalttimaalauksia, koripallokoreja ja keinuja. Päiväkodin pihalla on myös pienemmille leikkijöille tarkoitettuja välineitä.
Ikäihmisten olohuonetoiminta jatkuu joulutauon jälkeen 13.1. – Siskot ja Simot ry jatkossa mukana palvelun tuottajana