Siirry sisältöön

Tuusulan kunta ja seurakunta järjestävät lauantaina 6.12.2025 kunnianosoitukset sankariristillä Kellokosken hautausmaalla, sankarivainajien muistomerkillä Kirkkopuistossa ja vakaumuksensa puolesta kaatuneiden ja Terijoen kirkkopuistoon haudattujen sankarivainajien muistomerkeillä Paijalan hautausmaalla. Seppeleenlasku on Kellokoskella kello 12 ja Etelä-Tuusulassa kello 10 pidettävän jumalanpalveluksen jälkeen. 
 
Etelä-Tuusulassa seppeleenlaskijoina toimivat pormestari Janne Mellin, valtuuston puheenjohtaja Tuija Reinikainen ja kansliapäällikkö Annaliisa Oksanen, ja Kellokoskella Kyösti Lehtonen ja Liisa Palvas. Kirkkopuistossa puheen pitää Antti Heikkilä

Itsenäisyyspäivä soi jazzin sävelin

Suomen itsenäisyyttä juhlistetaan svengaavalla musiikilla lauantaina 6.12.2025 kello 13, kun arvostettu jazzpianisti Joonas Haavisto saapuu esiintymään soolokonsertissaan kulttuuritalo Monioon.  
 
Tilaisuus alkaa kello 13 pormestari Janne Mellinin tervehdyssanoilla, minkä jälkeen kuullaan Jean Sibeliuksen säveltämät teokset Romance in F ja Lastu lainehilla (sanoittanut Ilmari Kianto), esittäjinään muusikot Heikki Kulo ja Satu Kaarisola-Kulo. Valtuuston puheenjohtaja Tuija Reinikaisen juhlapuhe ja yhteislauluna esitettävä Maamme-laulu johdattaa yleisön päivän tunnelmaan ennen pääesiintyjän konserttia. 
 
Konsertti tarjoaa kuntalaisille maksuttoman musiikkielämyksen itsenäisyyspäivän kunniaksi. Juhlakonserttiin on ollut käynnissä ennakkoilmoittautuminen, ja kaikki paikat ovat jo varattuja. 
 
Lisätietoja tilaisuudesta uutisessa: 

Lasten sinivalkoiset juhlat 

Tuusulan 3.-luokkalaisten itsenäisyyspäiväjuhlia vietetään tiistaina 2.12.2025 kulttuuritalo Moniossa. Odotetut, arvokkaat ja iloiset juhlat tarjoavat laadukasta kulttuurisisältöä ja tapakasvatusta sinivalkoisiin kääreisiin paketoituna. Juhla on tarkoitettu kouluille, ja oppilaat saapuvat paikalle oman luokkansa kanssa. 
 
Lasten itsenäisyyspäiväjuhlia on vietetty Tuusulassa jo vuodesta 2003. Juhlat ovat osa Tuusulan kunnan kulttuurikasvatussuunnitelma Kultsua. 
 
Lisätietoja lasten juhlista Tuusulan kulttuurikasvatussuunnitelma -sivustolla: 

Katso myös

Lisää uutisia

Tuusula kartoitti asukkaiden ja yritysten näkemyksiä kyselyillä ‒ Tuusula koetaan perheystävälliseksi ja kehitysmyönteiseksi ja Tuusula saa kiitosta yrityspalveluiden onnistumisesta

Tuusulan kunta kartoitti viime loka-marraskuussa asukkaiden ja yritysten tyytyväisyyttä ja näkemyksiä kunnasta ja palveluista. Turvallinen, luonnonläheinen ja kehittyvä Tuusula omaa tärkeää pitovoimaa, mutta myös houkuttelee uusia asukkaita ja yrityksiä.
Yritykset
Kaksi lasta ja aikuinen ulkona penkillä.

Tuusulan kunnan kaksi kehittämistekoa palkittu Tärkeissä töissä -gaalassa 4.12.2023

Maanantaina 4.12.2023 oli aihetta juhlaan, kun kaksi Tuusulan kunnan kehittämistekoa palkittiin Tärkeissä töissä -gaalassa Helsingissä. Palkittavina olivat Tuusulan Agenda2030 -portaat ja kulttuurikasvatussuunnitelmat.
Kulttuuri
Laura Aalto, Susanna Hemmilä-Peltonen, Jaana Hopeakoski ja Kirsi Saari Tärkeissä töissä -palkinnon kanssa.