Jokelan asukasilta 29.1.2026 – aiheena palveluverkko, erityisesti Jokelan alueen päiväkodit ja koulut
Tule mukaan Jokelan asukasiltaan 29.1.2026 kello 18 Jokelan koulukeskukseen! Asukasillassa käsitellään palveluverkkoa, erityisesti Jokelan alueen päiväkoteja, kouluja sekä Jokela-taloa.
Asukasillan aikana kuullaan lyhyet alustukset muun muassa väestönkehityksestä, kaavoituksesta Jokelan alueella ja palveluverkon kehittämisestä Tuusulassa.
Toivotamme tilaisuuteen tervetulleiksi alueen päiväkotien, koulujen ja Jokela-talon käyttäjät ja ylipäätään kaikki Jokelan kehittämisestä kiinnostuneet asukkaat.
Rakennamme uutta palveluverkkoa eli uusia päiväkoteja ja kouluja, jotta voimme tarjota terveelliset ja turvalliset tilat kasvulle, oppimiselle ja harrastamiselle. Iltaisin ja viikonloppuisin tilat muuntautuvat harrastamisen paikoiksi ja kuntalaisten yhteisiksi olohuoneiksi.
Alustusten jälkeen on aikaa kysyä kysymyksiä ja keskustella yhdessä Jokelan kehittämisestä. Paikalla on kunnan johtoa ja asiantuntijoita.
Aika: Torstai 29.1.2026 kello 18–20
Paikka: Jokelan koulukeskus, peilisali, Jyväkuja 13, 05400 Jokela
Lämpimästi tervetuloa! Tehdään yhdessä Jokelasta viihtyisä ja toimiva paikka kasvaa, elää ja tehdä työtä!
Lisätiedot:
Sivistysjohtaja Marianne Liimatainen, 040 314 3406, marianne.liimatainen@tuusula.fi
Kuntakehitysjohtaja Albert Andersson, 040 314 3560, albert.andersson@tuusula.fi
Focus-alueen kehittäminen toteutukseen
Tuusulanjärven alueen kehittämistä pohditaan laajassa yhteistyössä