Siirry sisältöön

Tua Holappa on Tuusulan kesätaiteilija, jonka työskentely keskittyy muistoihin, tiloihin ja niiden merkityksiin. Hänen teoksissaan tarkastellaan arjen ympäristöjä ja henkilökohtaisia kokemuksia liittyen niihin. Kesän aikana Holappa työskentelee yhdessä tuusulalaisten kanssa työpajoissa ja haastatteluissa, joiden pohjalta syntyy pienoismalleja ja näyttelykokonaisuus.

Osallistu kesätaiteilijan työpajoihin

Kesätaiteilija Tua Holappa järjestää eri puolilla Tuusulaa työpajoja, joissa osallistujat rakentavat pienoismallin itselleen tärkeästä tilasta. Rakentamisessa hyödynnetään Holapan valmistamia pienoismallipohjia, sekä valmiita osia. Osallistujat tekevät myös itse pienoismalliinsa yksityiskohtia. Kaikki materiaalit ovat työpajassa valmiina. Aiempaa kokemusta pienoismallien rakentamisesta ei tarvita.

Holappa ohjaa työpajoissa muistamaan tiloihin liittyviä kokemuksia ja yksityiskohtia sekä tukee pienoismallien rakentamista.

Kesätaiteilija Tua Holappa tulppaanien ympäröimänä.

Työpajapaikat ja -ajat

Työpajat kestävät 3,5 tuntia.

Työpajoissa valmistuneet pienoismallit esitellään heinäkuussa toteutettavassa yhteisnäyttelyssä (paikka tarkentuu). Osallistujat voivat noutaa työnsä näyttelyn päätyttyä.

Tule kertomaan kesätaiteilijalle omasta tärkeästä tilasta

Osana taiteellista työtään Holappa haastattelee kolmea tuusulalaista heille merkityksellisistä tiloista. Haastatteluissa osallistuja kuvailee tilaa ja siihen liittyviä muistoja mahdollisimman tarkasti. Haastatteluun voi hakea alta löytyvällä sähköisellä lomakkeelta. Holappa valitsee haastateltavat annettujen vastausten perusteella.

Keskusteluissa muistellaan esimerkiksi huonekaluja, tilan järjestystä, ikkunana paikkaa sekä värejä ja yksityiskohtia. Tarkoituksena on muodostaa mahdollisimman selkeä kuva tilasta, mutta täydellistä muistamista ei edellytetä. Haastatteluun ei tarvitse valmistautua etukäteen.

Haastattelujen pohjalta Holappa rakentaa kolme pienoismallia. Haastattelut kuvataan, ja ne ovat osa heinäkuussa avautuvaa näyttelykokonaisuutta, jossa esitellään myös työpajoissa syntyneet teokset. Myös kuvattua materiaalia käytetään osana Holapan teoksia.

Haastattelujen ajankohdat ja paikat

Pe 26.6. klo 13, Kellokosken Nuorkka, Kuntotaival 2c, Kellokoski

Pe 3.7. klo 14, Tuusulan pääkirjasto (Laura), Autoasemankatu 2, Tuusula

Pe 10.7. klo 16, Jokela-talo (Köksä), Keskustie 20, Jokela

Lisätietoja

Kesätaiteilija Tua Holappa, tua.holappa@tuusula.fi, p. 040 314 3508

Kulttuurituottaja Aurora Salomaa, aurora.salomaa@tuusula.fi, p. 040 314 3435