Riihikallion koulu sekä Rykmentinpuiston koulu ja päiväkoti ovat valmistuneet
Riihikallion koulu sekä Rykmentinpuiston koulu ja päiväkoti ovat valmiina käyttöön. Viime viikkojen aikana rakennuksia on kalustettu, ja toimintaa kohteissa käynnistetään tällä viikolla lukuvuoden 2025–2026 alkaessa.
Tuusulan kunta rakentaa strategiansa ja palveluverkkosuunnitelmansa mukaisesti uusia kouluja ja päiväkoteja. Tavoitteena on tarjota terveelliset ja turvalliset tilat kasvulle, oppimiselle ja harrastamiselle.
Päiväkoti Martta Wendelin aloitti toimintansa vuonna 2022, lukio ja kulttuuritalo Monio vuonna 2023. Viimeisimpinä käyttöön on otettu Tuusulanjärven koulu ja päiväkoti sekä Peltokaaren päiväkoti vuonna 2024.
Nyt ovat valmistuneet Riihikallion koulu sekä Rykmentinpuiston koulu ja päiväkoti.
Riihikallion koulu palvelee kaikkia Riihikallion alueen oppilaita
Riihikallion kouluun sijoittuvat nykyisen Riihikallion koulun oppilaat. Koulukiinteistö koostuu nykyiselle koulutontille rakennetusta uudisrakennuksesta (kuvassa alla) ja nykyisen koulurakennuksen kahdesta säilytettävästä osasta.

Riihikallion koulu on nelisarjainen yhtenäiskoulu, jossa opiskelee enimmillään noin 840 esi- ja perusopetuksen oppilasta. Kouluun sijoittuu Etelä-Tuusulan valmistavan opetuksen luokka, ja koulun on tarkoitus jatkaa kunnan musiikkipainotteisesta opetuksesta vastaavana kouluna, joka tarjoaa monipuolista musiikin opetusta tuusulalaisille lapsille ja nuorille.


Koulun toiminta-aikojen ulkopuolella kiinteistö tarjoaa tiloja monenlaiselle vapaa-ajan toiminnalle. Pihalle tulee avoin lähiliikuntapaikka.
Uudisrakennus ja osa piha-aluetta otetaan käyttöön elokuussa 2025, vanhan koulun purku sekä liikuntasalin julkisivujen uusiminen valmistuvat myöhemmin syksyllä 2025. Lähiliikuntapiha valmistuu olosuhteista riippuen viimeistään kesällä 2026.
Rykmentinpuiston koulu ja päiväkoti: paljon toimintaa saman katon alla

Rykmentinpuiston kouluun ja päiväkotiin sijoittuvat Hyökkälän koulun ja Mikkolan koulun oppilaat sekä Rykmentintien päiväkodin lapset. Rakennuksessa on tilat yhteensä noin 1 000 ala- ja yläkoulun oppilaalle, mukaan lukien noin 40 esikoululaista ja 150 erityisoppilasta. Päiväkotiin tulee 168 asiakaspaikkaa.

Henkilökunnasta suurin osa siirtyy alueen muista kouluista. Rakennuksen muunneltavuus ja toiminnallisuus mahdollistavat uudenlaisen toimintakulttuurin kehittämisen. Koulu kokoaa yhteen myös alueen erityisoppilaat, joiden tila- ja työskentelyratkaisuihin on kiinnitetty erityistä huomiota projektin alusta lähtien.
Rykmentinpuiston koulussa ja päiväkodissa yhdistyvät oppiminen, kulttuuri ja urheilukeskuksen läheisyyden sekä monipuolisen lähiliikuntapihan ansiosta liikkumisen ilo.

Kuntalaiset voivat hyödyntää tiloja koulun ja päiväkodin toiminta-aikojen ulkopuolella monipuolisesti harrastuksiin, viihtymiseen ja yhteisölliseen toimintaan. Liikunta sujuu piha-alueilla ja liikuntasalissa, kuvaamataidon ja musiikin tilat tarjoavat hyvät olosuhteet esimerkiksi esittävän taiteen harjoittamiselle. Kattavat pehmeän ja kovan käsityön tilat mahdollistavat monipuolisen käden taitojen harjoittamisen, ja neuvottelutilat toimivat vaikkapa kokousten tai peli-iltojen paikkoina.
Suuri osa yhteiskäytön tiloista on erittäin kattavasti esteettömiä ja saavutettavia, jolloin mahdollisimman moni pääsee täysipainoisesti mukaan.
Toiminta uusissa kiinteistöissä on käynnistymässä kuluvalla viikolla. Uusien tilojen virallisia avajaisia vietetään myöhemmin syksyllä, kun koulujen ja päiväkodin arki on päässyt käyntiin.
Lisätiedot:
Pormestari Janne Mellin, janne.mellin@tuusula.fi(avautuu uuteen ikkunaan), 040 314 3249
Sivistysjohtaja Marianne Liimatainen, marianne.liimatainen@tuusula.fi,(avautuu uuteen ikkunaan) 040 314 3406
Projektitoimiston päällikkö Jyri Olkkonen, jyri.olkkonen@tuusula.fi(avautuu uuteen ikkunaan), 040 314 3555
Hankesuunnittelija Mikko Heikkilä, mikko.heikkila@tuusula.fi,(avautuu uuteen ikkunaan) 040 314 4566
Tuusulan kunta etsii henkilöstöjohtajaa
Kuntakehitysjohtajan virkaan hakeneista viisi haastatteluun